SEAT – Nový SEAT ATECA

SEAT predstavuje svoj prvý model SUV. Nový SEAT Ateca prináša jedinečnú kombináciu charakteristického dizajnu, dynamického pôžitku z jazdy, mestskej všestrannosti a vysokej variability. Optimálna konektivita, inovatívne asistenčné systémy a vysoko účinné pohonné jednotky patria k technologickým prvkom, ktoré robia z modelu Ateca jedno z najinovatívnejších SUV v segmente. Vynikajúca kvalita, precízna výroba a veľmi atraktívny pomer ceny a úžitkovej hodnoty dokumentujú, že Ateca je typický SEAT. Vďaka agilite a ľahkému, presnému ovládaniu robí Ateca z každého dňa a každého kilometra radostný zážitok.
 
„SEAT Ateca bude tretím pilierom našej značky, po úspešných modeloch Leon a Ibiza. Segment SUV nám poskytuje enormné šance, len do roku 2020 má predaj modelov SUV v západnej Európe vzrásť o ďalších 25 percent,” povedal Luca de Meo, predseda predstavenstva SEAT, S.A. „A čo viac, nové SUV je kľúčom k posilneniu imidžu našej značky. To je naša najdôležitejšia výzva.“
 
Už pri spustení predpredaja bude SEAT Ateca na výber v širokej ponuke verzií. Na pohon budú k dispozícii výkonné turbokompresorom prepĺňané benzínové motory TSI a naftové TDI v kombinácii s pohonom predných alebo všetkých kolies, s manuálnou prevodovkou alebo s prevodovkou DSG s dvoma spojkami. Rozsiahla ponuka prvkov vybavenia na želanie bude siahať od reflektorov Full LED cez široké portfólio asistenčných systémov až po systémy infotainmentu najnovšej generácie s 8-palcovým (20,3 cm) dotykovým monitorom a konektivitou Full Link. Tri verzie vybavenia budú ponúkať farby a materiály špičkovej kvality, vyhovujúce každému vkusu. Špičkovou verziou bude Ateca XCELLENCE.
 
„Ateca je veľmi emocionálny automobil s jasnou DNA dizajnu SEAT a výnimočnou kvalitou interiéru. Našim prvým SUV sme vytvorili perfektný komplex technológií a inovácií, ktorý poskytuje vyššiu bezpečnosť a lepšiu úžitkovú hodnotu, no predovšetkým dynamické jazdné vlastnosti a vynikajúci zážitok z jazdy,“povedal Dr. Matthias Rabe, člen predstavenstva SEAT, S.A. pre výskum a vývoj. „Sme presvedčení, že Ateca vytvorí úplne nový štandard v segmente svojou ľahkou, precíznou ovládateľnosťou a suverénnymi jazdnými vlastnosťami na ceste i mimo nej.“ V duchu tradície SEAT má aj Ateca svoje meno odvodené zo španielskej geografie. Dedina Ateca leží západne od Zaragozy, v strede pyrenejského polostrova.
 
Dizajn – 100 percent SEAT a súčasne 100 percent SUV
Dizajn modelu SEAT Ateca je absolútne nezameniteľný. Typické štylistické prostriedky SEAT vytvárajú vo formáte SUV sviežu kombináciu dynamiky a funkčnosti. Mnohé prvky ako lichobežníková maska chladiča, bočné trojrozmerné hrany s minimálnym polomerom a maximálnou ostrosťou, ako aj trojuholníkové profily denných svetiel v reflektoroch sú typickými prvkami ikon značky SEAT ako napríklad Leon. No každý jednotlivý detail bol pre model Ateca starostlivo vyvinutý na novú úroveň.
 
„Ateca demonštruje jasnú evolúciu našich charakteristických výrazových prostriedkov dizajnu. Dá sa okamžite identifikovať ako SEAT a predsa je každý element starostlivo novo navrhnutý pre SUV,“ povedal Alejandro Mesonero-Romanos riaditeľ dizajnu značky SEAT. „Náš dizajn je skulpturálne modelovaný a plný napätia. A realizuje sa v každom detaile s precíznosťou a kvalitou, ktorú je možné dosiahnuť iba s veľkou vášňou a kompetenciou všetkých zúčastnených.“
 
Predná časť modelu Ateca predstavuje 100 percent SEAT a 100 percent SUV. Veľká, vysoko položená maska chladiča vyžaruje suverenitu a ostro definované reflektory spolu s výraznými otvormi na vstup vzduchu do motorového priestoru symbolizujú dynamiku. Súčasne si SUV značky SEAT zachováva energický postoj, evokujúci solídnosť a spoľahlivosť.
 
Reflektory Full LED s charakteristickým svetelným podpisom
K typickým prvkom SEAT patria na želanie montované reflektory Full LED so zvlášť príjemnou farbou svetla a vynikajúcim svetelným výkonom. Obsahujú denné svetlá s charakteristickým trojuholníkovým tvarom, ktoré vytvárajú nezameniteľnú tvár vozidla. Aj smerové svetlá tvoria súčasť tohto „svetelného podpisu“.
 
SEAT Ateca spája najmodernejšie technológie s emocionálnym zážitkom. Príkladom môže byť tzv. “uvítacie osvetlenie”. Keď vodič odomkne dvere, diódy LED vo vonkajších spätných zrkadlách osvetlia priestor okolo automobilu premietnutím mena Ateca a siluety vozidla na zem.
 
Bočný profil karosérie signalizuje dynamiku a výkonnosť nového modelu SEAT. Presné línie s ostrými ťahmi harmonizujú s modelovanými tvarmi ako napríklad v spodnej časti dverí. Tieto štylistické prvky demonštrujú nielen zmysel dizajnérov pre tvar ale aj kompetenciu nástrojárov a výrobných špecialistov SEAT. Čierno lemované, zľahka hranaté výrezy blatníkov umožňujú impozantne vyniknúť kolesám do formátu 19 palcov. Línia bočných okien, obrúbená chrómovanými lištami a lomená na zadnom bočnom okne, vizuálne predlžuje automobil. Vonkajšie spätné zrkadlá sú nasadené na ploche dverí – detail, ktorý je bežný pri športových automobiloch.
 
Rovnako typickým prvkom pre SEAT je výrazne modelovaná zadná časť karoséria s hlboko vtiahnutým prelisom pre evidenčnú tabuľku. Zboku trocha zdvihnuté zadné skupinové svetlá z LED zvýrazňujú energickú bočnú líniu. Veľmi nízko položená nakladacia hrana batožinového priestoru dokazuje, že pri dizajne sa vždy dbalo na optimálnu funkčnosť.
 
Interiér so suverénnym športovým charakterom
Interiér perfektne harmonizuje s dizajnom karosérie. Kombinuje vycibrenú eleganciu s dynamickým charakterom a súčasne jedinečným dojmom solídnosti a bezpečnosti, vysoko oceňovaným zákazníkmi SUV. Kľúčovými faktormi pre to je zvýšená poloha sedadiel, jasne viditeľná predná časť vozidla a masívne dvere.
 
Kokpit má horizontálne členenie a je výrazne orientovaný na vodiča. Ovládacie prvky sú združené do stredovej konzoly a informačné prvky ako monitor systému infotainmentu s uhlopriečkou 8 palcov (20,3 cm) sú umiestnené blízko pri nich. Hodnotný interiér je príkladom ako dobre Ateca kombinuje pocit bezpečnosti a solídnosti SUV so športovým charakterom. Osobitnú tému predstavuje vnútorné osvetlenie kabíny. Nové náladové osvetlenie so vzhľadom „vodopádu“ na dverách sa dá prepínať v ôsmich farbách – podľa individuálnej preferencie vodiča.
 
Vynikajúce využitie priestoru a veľa miesta
Pri vonkajšej dĺžke 4,36 metra poskytuje Ateca najlepšie využitie priestoru v segmente s maximálnou dĺžkou interiéru a základným objemom batožinového priestoru 510 litrov v štandardnej konfigurácii alebo 485 litrov pri verziách s pohonom všetkých kolies. Dvojitá podlaha batožinového priestoru uľahčuje udržiavanie poriadku pri preprave menších predmetov, sklopné operadlá zadných sedadiel sa dajú pohodlne ovládať aj z batožinového priestoru. Karoséria sa vyznačuje nielen vysokou variabilitou ale aj inteligentnou ľahkou konštrukciou. Je neobyčajne pevná, vďaka čomu Ateca patrí k najľahším vozidlám vo svojom segmente. Pevná karoséria vytvára optimálnu bázu pre agilné jazdné vlastnosti, nielen v podmienkach mestskej premávky.
 
 
Technológia – inovatívne prvky vybavenia modelu Ateca
Keď vodič nastúpi do kabíny, svetelný prstenec okolo osvetleného tlačidla na štartovanie motora pulzuje ako tlkot srdca – indikujúc, že model Ateca je pripravený na svoje ďalšie dobrodružstvo. SEAT Drive Profile umožňuje adaptovať vozidlo podľa aktuálnej jazdnej situácie, cestných podmienok a osobných preferencií vodiča. Tlačidlom na stredovej konzole môže vodič prepínať režimy Normal, Sport, Eco a Individual. Verzie s pohonom všetkých kolies profitujú zo špecifických režimov Snow a Offroad, ako aj z asistenčného systému pre kontrolovaný zjazd zo svahu Hill Descent Control. Prvkom významne zvyšujúcim pohodlie sú elektricky ovládané dvere batožinového priestoru, ktoré sa dajú otvoriť pohybom nohy pod zadným nárazníkom a – po prvý raz – rovnakým spôsobom aj zatvoriť. Ďalším komfortným prvkom vybavenia na želanie je nezávislé kúrenie s časovačom a diaľkovým ovládaním.Ponuka inovatívnych asistenčných systémov je veľmi široká a obsahuje:
 • Traffic Jam Assist: Asistenčný systém pre jazdu v dopravnej zápche robí jazdu v nepríjemnej dopravnej situácii oveľa znesiteľnejšou. Pri nízkej rýchlosti v rámci systémových hraníc samočinne ovláda riadenie, zastavuje a opäť rozbieha vozidlo. Pri vyšších rýchlostiach od približne 60 km/h systém uľahčuje ovládanie udržiavaním bezpečnej rýchlosti a udržiavaním vozidla v jazdnom pruhu. Vodič však pri tom musí mať ruky stále na volante.
 • ACC a Front Assist: Adaptívny tempomat ACC (adaptive cruise control) s radarovým senzorom má integrovanú funkciu Front Assist, ktorá dokáže v nebezpečnej situácii v rámci určitého rozsahu rýchlosti automaticky zabrzdiť vozidlo.
 • Traffic Sign Recognition: Vďaka kamere a displeju v združenom prístroji vodič nikdy neprehliadne dopravnú značku obmedzujúcu rýchlosť alebo zákazovú značku.
 • Blind Spot Detection: Praktický asistenčný systém zvyšuje bezpečnosť pri zmene jazdného pruhu. Dva radarové senzory monitorujú premávku za vozidlom na obidvoch stranách. Optický signál vo vonkajšom spätnom zrkadle upozorní vodiča na vozidlá v mŕtvom uhle.
 • Rear Traffic Alert: Vyparkovanie cúvaním kolmo na cestu je kritický manéver, pretože vodič často nevidí približujúce sa vozidlá. Radarové senzory monitorujú premávku v priečnom smere a varujú vodiča pred možnou kolíziou.
 • Top View: Štyri kamery zachytávajú celé okolie automobilu, na monitore systému infotainmentu sa zobrazuje pohľad z vtáčej perspektívy. Tým sa stávajú úzke parkovacie miesta oveľa prehľadnejšími. K dispozícii je aj dodatočná ochrana pre cenné disky kolies z ľahkej zliatiny: jeden zo štyroch voliteľných režimov zobrazovania ukazuje predné koleso alebo všetky štyri kolesá s líniami indikujúcimi odstup od obrubníka chodníka.
 • Park Assist 3.0: Najnovšia verzia parkovacieho asistenta umožňuje parkovanie bez stresu v každej situácii, pretože teraz podporuje automatické parkovanie pozdĺžne a priečne k smeru jazdy. Systém využíva aj malé parkovacie miesta, vypočíta optimálnu trajektóriu, samočinne ovláda riadenie a varuje pred prekážkami.
 • Lane Assist a Emergency Assist: Asistent pre udržiavanie jazdného pruhu rozoznáva čiary vodorovného dopravného značenia na ceste a upozorňuje na neúmyselné opustenie jazdného pruhu. Novou bezpečnostnou funkciou je Emergency Assist. Keď zaregistruje, že vodič v určitom časovom intervale nie je aktívny, čo môže signalizovať náhle zdravotné problémy, upozorní ho akustickým a vizuálnym výstražným signálom a následne krátkym trhnutím brzdami. Ak vodič ani vtedy nereaguje, asistenčný systém pre núdzové situácie aktivuje výstražné svetlá a samočinne zastaví vozidlo, udržiavajúc ho v jazdnom pruhu. Po zastavení systém aktivuje elektronickú parkovaciu brzdu.
Najvyššia úroveň konektivity
Konektivita, teda zabezpečenie nepretržitého spojenia s digitálnym svetom, tvorí pre mnohých ľudí významnú súčasť moderného, mestského životného štýlu. SEAT Ateca poskytuje najvyššiu úroveň konektivity – so systémom infotainment Easy Connect najnovšej generácie, rozhraním SEAT Full Link a exkluzívnou aplikáciou SEAT ConnectApp:
 • Media System Plus so svojim 8-palcovým (20,3 cm) dotykovým monitorom predstavuje vrchol novej generácie systémov infotainmentu. Na ňom sa dajú obsahy navigácie a infotainmentu zobraziť výrazne prehľadnejšie a precíznejšie.
 • Connectivity Box v stredovej konzole modelu SEAT Ateca je ľahko dosiahnuteľný a umožňuje po prvý raz bezdrôtové nabíjanie mobilného telefónu. Vďaka automatickému bezdrôtovému pripojeniu na vonkajšiu anténu vozidla zaručuje lepší príjem. Dva integrované vstupy USB slúžia na paralelné pripojenie smartfónov kompatibilných s MirrorLink a externých hudobných prehrávačov.
 • SEAT Full Link je svetom konektivity pre majiteľov takmer všetkých smartfónov. Full Link okrem rozhrania MirrorLink obsahuje aj funkcie Apple CarPlay a Android Auto. Tým je perfektnou technológiou na bezpečné ovládanie mnohých funkcií smartfónu a aplikácií prostredníctvom dotykového monitora systému infotainmentu. Pri pripojení cez MirrorLink sa ovládacia plocha smartfónu „zrkadlí“ na dotykovom monitore modelu SEAT Ateca. Funguje to bez problémov s čoraz väčším počtom kompatibilných smartfónov s operačným systémom Android.
 • Exkluzívna aplikácia SEAT ConnectApp využíva integráciu cez MirrorLink perfektným spôsobom: vodič zostáva „always on“, môže sa plne koncentrovať na riadenie a premávku pred sebou. Centrálnou funkciou je pri tom „Voice Replay“: táto funkcia predčítavania konvertuje správy ako maily, SMS a informácie z účtov Facebook alebo Twitter na hlas a jasne a výrazne ich číta. Odpovede sa dajú diktovať hlasovým ovládaním. Ďalšou exkluzívnou funkciou je ovládanie gestami. Pri ňom sa dajú ľubovoľné funkcie aktivovať malými gestami prstov na dotykovom monitore.
 
Dynamika – jedinečný zážitok z jazdy
Mimoriadny pôžitok z jazdy je jedným zo základných atribútov značky SEAT. Predovšetkým modelový rad Leon predstavuje jedinečnú kombináciu presnosti a agility, komfortu a bezpečnosti, ako to potvrdzujú nadšené reakcie zákazníkov a nespočetné porovnávacie testy v médiách po celej Európe. Nový SEAT Ateca je rovnako pôsobivý keď ide o splnenie tejto oceňovanej kombinácie vlastností. So svojim kompaktným formátom, výkonnými motormi a perfektne vyladeným podvozkom poskytuje jazdné výkony a ovládateľnosť, ktoré vytvárajú nový etalón medzi SUV príslušnej triedy. A okrem toho sa vynikajúco hodí pre mestský a rozmanitý životný štýl.Dynamický pohon modelu Ateca zabezpečuje paleta najmodernejších pohonných jednotiek – ktoré sú všetky prepĺňané turbokompresorom a vybavené priamym vstrekovaním paliva. Pokrývajú výkonové rozpätie od 85 kW (115 k) do 140 kW (190 k) a s priaznivým priebehom krútiaceho momentu spĺňajú všetky výkonnostné požiadavky. Základným naftovým motorom je štvorvalec 1.6 TDI s výkonom 85 kW (115 k), nad ním figuruje motor 2.0 TDI v dvoch výkonových modifikáciách so 110 kW a 140 kW (150 a 190 k). Hodnoty kombinovanej normovanej spotreby sa pohybujú od 4,3 do 5,0 litra nafty na 100 kilometrov, hodnoty kombinovaných emisií CO2 od 112 do 131 gramov na kilometer. Základným benzínovým motorom je trojvalec 1.0 TSI s výkonom 85 kW (115 k). Väčší štvorvalec 1.4 TSI je vybavený vypínaním valcov pri čiastočnom zaťažení a dosahuje výkon 110 kW (150 k). Hodnoty spotreby paliva a emisií CO2 týchto motorov sa pohybujú medzi 5,3 a 6,2 l/100 km a medzi 123 a 141 g/km. Motory TDI a TSI s výkonom 110 kW (150 k) sú k dispozícii s prevodovkou DSG alebo pohonom všetkých kolies 4Drive, motor 2.0 TDI s výkonom 140 kW (190 k) sa štandardne montuje s prevodovkou DSG a pohonom 4Drive.Motory TSI a prevodovky pre SEAT Ateca:
1.0 TSI 1.4 TSI 1.4 TSI DSG 1.4 TSI 4WD 1.4 TSI 4WD DSG
kW/k 85/115 110/150 110/150 110/150 110/150
Nm @ min-1 200 2000-3500 250 1500-3500 250 1500-3500 250 1500-3500 250 1500-3500
Vmax (km/h) 183 201 198 192 189
0-100 km/h (s) 10,5 8,5 8,6 9,0 8,9
CO2 (g/km) 121 125 126 143 141
 
Motory TDI a prevodovky pre SEAT Ateca:
1.6 TDI 2.0 TDI 2.0 TDI DSG 2.0 TDI 4WD 2.0 TDI 4WD DSG
kW/k 85/115 110/150 110/150 110/150 140/190
Nm @ min-1 250 1500-3250 340 1750-3000 340 1750-3000 340 1750-3000 400 1750-3250
Vmax (km/h) 184 202 201 196 212
0-100 km/h (s) 10,5 8,3 8,5 8,6 7,0
CO2 (g/km) 112 114 116 128 131
 
Pohon všetkých kolies pre všetky eventuality
Pohon všetkých kolies modelu SEAT Ateca patrí k najmodernejším a najúčinnejším systémom tohto druhu na svete. SEAT využíva novo vyvinutú lamelovú spojku s hydraulickým ovládaním a elektronickou reguláciou – spojku Haldex piatej generácie. Spojka reaguje extrémne rýchlo na všetky možné vplyvy a tým výrazne prispieva k aktívnej bezpečnosti a jazdnej dynamike.
 
Vybavenie – XCELLENCE ako špičková verzia modelového radu Ateca
SEAT Ateca sa bude spočiatku predávať v troch líniách vybavenia. Základná Reference má nielen atraktívnu cenu ale poskytuje aj všetky dôležité prvky pre každodenný život ako klimatizáciu alebo Media System Touch s 5-palcovou (12,7 cm) obrazovkou, ako aj bezpečnostný systém Front Assist, rozpoznanie únavy vodiča, systém na kontrolu tlaku vzduchu v pneumatikách a 7 airbagov. Línia Style má navyše napríklad 17-palcové disky kolies z ľahkej zliatiny, zadné skupinové svetlá z LED, parkovacie senzory vzadu, automatickú klimatizáciu Climatronic alebo kožený volant.
 
Špičková verzia má označenie XCELLENCE. Vtedy má SEAT Ateca zvlášť ušľachtilý a luxusný vzhľad vďaka poťahom sedadiel z alcantary (na želanie z kože), špeciálnym dekoračným prvkov v interiéri a náladovému osvetleniu kabíny s prepínateľnou farbou. Zvonka sa Ateca XCELLENCE blýska v pravom zmysle slova strešnými lištami a rámom okien v chróme, čiernou vysoko lesklou maskou chladiča, tmavo tónovanými sklami v zadnej časti kabíny a 18-palcovými diskami kolies z ľahkej zliatiny. K sériovému vybaveniu verzie XCELLENCE patria reflektory z LED s uvítacím osvetlením, SEAT Drive Profile, cúvacia kamera, parkovacie senzory vzadu, dažďový a svetelný senzor a systém „Kessy“ na odomykanie a štartovanie bez kľúča. So všetkými týmito technológiami sa Ateca stáva ideálnym spoločníkom pre mestské výzvy.

Prospekt SEAT ATECA na stiahnutie.

 

 

Pre viac informácií kontaktujte našich predajcov SEAT:

Vranov – 057/488 17 30, 0903 627 147, Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

Humenné – 057/775 03 53, 0903 407 843, Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.